facebook

Oferujemy Państwu profesjonalną pomoc w wyliczaniu rezerw z tytułu zobowiązań pracodawcy w stosunku do pracowników wynikających z przepisów Kodeksu Pracy oraz regulaminów pracy.

Wycena rezerw obejmuje w szczególności zobowiązania takie jak:

  • odprawy emerytalne
  • odprawy rentowe
  • nagrody jubileuszowe
  • odprawy pośmiertne
  • dodatki stażowe
  • deputaty węglowe
  • niewykorzystane urlopy
  • świadczenia dla emerytów i rencistów, gdy płatnikiem jest FŚS
  • wartość godziwa programów motywacyjnych
  • inne świadczenia pracownicze wynikające z uregulowań wewnętrznych.

Kalkulacja zobowiązań jest dokonywana zgodnie z zasadami stosowanymi w naukach statystycznych i prognozowaniu demograficznym oraz standardami finansowymi (MSR19, KRS6, US GAAP i inne).  
 
Efektem finalnym zlecenia jest szczegółowy raport zawierający główne założenia, metodologię oraz wyniki wyliczeń.  
 
W ramach działalności naszej firmy co roku wykonujemy kilkaset wycen rezerw dla firm z różnych branż. Obsługujemy 700 Klientów. Warto zaufać naszemu 15 letniemu doświadczeniu.  
 
Dlaczego pracodawca jest zobowiązany do szacowania rezerw na świadczenia pracownicze?  

Zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy (art. 921 § 1) pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do przejścia na emeryturę lub rentę przysługuje odprawa pieniężna.
 
1 stycznia 2002 weszła w życie znowelizowana Ustawa o Rachunkowości. Nowa ustawa nakłada na firmę obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia emerytalne i inne o podobnym charakterze. W związku z powyższym, zamknięcie bilansu stawia obecnie przed działami kadrowo-płacowymi dodatkowy trudny obowiązek.
 
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości nr 19 zalecają oszacowanie rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych metodą aktuarialną przez specjalistę posiadającego odpowiednią licencję - aktuariusza.   

Dlaczego nie warto kupować gotowych programów do wyliczania rezerw?  
 
Na rynku pojawiły się programy komputerowe do liczenia rezerw na świadczenia pracownicze. Samodzielne wyliczenia rezerw za pomocą takich programów nie jest niestety wiarygodne dla firm audytorskich, gdyż wynik programu nie stanowi rezerwy wyznaczonej przez wykwalifikowanego aktuariusza. Dlatego zamiast kupować program, podejmować trud jego nauki i ryzykować błędy w wyliczeniach, zalecamy zlecenie wyliczeń aktuariuszowi, który wykona za Państwa raport, a jego poprawność zatwierdzi własnym podpisem.  
   
Warunki świadczenia usługi  
 
Termin realizacji zlecenia: raport zostanie przygotowany w terminie uzgodnionym z Klientem. 
Koszt zlecenia: uzależniony jest od liczby pracowników w firmie oraz od rodzaju zobowiązań na jakie będą wyliczane rezerwy.

powrót...

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.